Zamarznięty zamek w drzwiach? Zobacz, co powinieneś zrobić, by tego…

Wraz z nadejściem zimy pojawia się kolejny, użytkowy koszmar – zamarznięty zamek w drzwiach. Nie możesz dostać się do domu po ciężkim dniu w pracy? Na zamarznięty zamek w drzwiach mamy swoje sposoby.

Proces pielęgnacji drzwi i ochrony zamarzniętych zamków w drzwiach należy rozpocząć już jesienią. Jeśli źródło ciepła znajdujące się wewnątrz graniczy z drzwiami za mocno, zimą poskutkuje osłabieniem ich struktury i prawdopodobnie wypaczy ich strukturę. Następnie poskutkuje to trudnościami w korzystaniu z zamka i przekręceniu klucza. Kolejnym problemem jest nieogrzewanie budynku, bo w takim przypadku słaba wentylacja doprowadza do skraplania wody, jej zamarzania i tym samym blokady zamka.

Regulacja drzwi

Jeszcze przed nadejściem zimy zapewnij swoim drzwiom odpowiednią regulację i pielęgnację. Uzupełnij wszystkie pojawiające się do tej pory ubytki, pęknięcia nawet najmniejszego rozmiaru i odpryski lakieru. Dlaczego? To właśnie w tych miejscach już po nadejściu zimy będzie zbierać się woda, zamarzać, a następnie doprowadzać do rozsadzenia całych drzwi, nie wspominając już o braku użyteczności zamka w takiej sytuacji.

Kiedy już wyregulujesz drzwi, warto, byś sprawdził czy proces ten rzeczywiście się powiódł. Wykonaj test sprawdzający przewiew, najlepiej przy dodatniej temperaturze. Jeśli taki wystąpi, niestety konieczna jest regulacja drzwi w samych zawiasach lub wymiana uszczelek na nowe. Kiedy zima pojawi się już w pełni, nie zapominaj o odśnieżaniu przejścia i usuwaniu śniegu spod samych drzwi.

zamek do drzwi

Lock Busters Poznań

Sposób na zamarznięty zamek w drzwiach

Zamek trzeba przede wszystkim oliwić, a uszczelki konserwować przeznaczonym do tego smarem z odpowiednią zawartością silikonu. To właśnie dzięki konsystencji i składowi smaru woda nie będzie mogła dostać się do zamka i nie stworzy żadnego zagrożenia dla jego prawidłowego funkcjonowania.

Jednak jakie są sprawdzone sposoby na walkę z zamarzniętych zamkiem w drzwiach? Na pewno pojawiające się na rynku i w ofertach producenckich odmrażacze w sprayu lub przyłożenie do zamarzniętego zamka małego woreczka z ciepłą wodą. Pamiętaj tylko, by podczas korzystania z drugiego sposoby być wyjątkowo ostrożnym – worek może w każdej chwili pęknąć i uszkodzić zamek jeszcze bardziej niż sam mróz. Co ważne, nie należy zamka polewać ciepłą wodą i to z bardzo prostego powodu – zamek wtedy w kilka chwil dopadnie mróz i o poradzeniu sobie z jego otwarciem będziesz mógł tylko pomarzyć.

Wiemy, że siłowanie się z kluczem przy bardzo niskiej temperaturze też nie należy do najprzyjemniejszych czynności, dlatego polecamy skorzystanie z najprostszego rozwiązania – wełnianych rękawiczek z wykluczeniem palców.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)