Wykonanie instalacji gazowej. Jakie rury wybrać, stalowe czy miedziane?

Wykonanie instalacji gazowej w domu jednorodzinnym wiąże się z zastosowaniem różnego rodzaju rur i przewodów. Najczęściej w instalacjach używa się dwóch rodzajów rur: rur stalowych oraz twardych rury z miedzi. Rodzaj rur należy dopasować do zadań oraz warunków pracy. Wygodne w montażu i użytkowaniu są elastyczne rury, które zastępują powoli sztywne połączenia gazowe.

Fot. Flickr.com CC 2.0 Delaney Turner

Solidne i trwałe rury stalowe

W instalacjach gazowych często używa się rur stalowych bez szwu oraz przewodowych rur ze szwem. Rury te na zewnątrz łączy się za pomocą spawania, natomiast wewnątrz – łącznikami gwintowanymi z żeliwa białego. Mogą one być używane zarówno do instalacji wewnętrznej, jak i na zewnątrz budynku.

Stalowe rury charakteryzują się dużą wytrzymałością na zginanie, ściskanie i rozciąganie, dlatego doskonale nadają się do montażu długich odcinków bez konieczności montowania dodatkowych uchwytów – mówi specjalista z SANDC.

Rury stalowe są antydyfuzyjne oraz bardzo szczelne, a ich ścianki nie przepuszczają tlenu ani innych gazów z otoczenia do wnętrza. W przypadku tych rur nie występuje także ryzyko obciążeń mechanicznych oraz odkształceń związanych z działaniem wysokich temperatur. Jedynym problemem w przypadku rur stalowych jest ich korozyjność. Problem ten rozwiązuje jednak odpowiednie zabezpieczenie rur poprzez pokrycie ich farbami antykorozyjnymi. Przewody stalowe można prowadzić przez garaż (przy zabezpieczeniu mechanicznym), jednak nie należy ich prowadzić przez pomieszczenia mieszkalne. Nadają się do umieszczania w bruzdach ściennych.

Utwardzone rury miedziane

Wzmocnione rury miedziane stały się w ostatnim czasie numerem 1 wśród inwestorów. Ich popularność wynika z właściwości miedzi. Jest to trwały materiał odporny na wysokie temperatury (ponad 1000℃) i korozję, dlatego rury miedziane są bardzo bezpiecznym materiałem do instalacji gazowych. Ich montaż jest bardzo prosty i nie ma najmniejszych problemów z wyborem złączek i rur. Bardzo ważne jest także to, że miedź utrzymuje swoje właściwości nawet po wielu latach użytkowania, dlatego nie pogarsza się ani efektywność rur, ani kształtek. Miedź jest także antydyfuzyjna oraz odporna na promieniowanie UV. Rur miedzianych nie można jednak montować w zewnętrznych ścianach budynku.

Jakie rury przy konkretnych elementach instalacji?

W instalacjach gazowych najczęściej stosuje się rury z twardym łączeniem lub łączeniem poprzez zaprasowanie specjalnego łącznika. Grubość ścianek rury nie może być mniejsza niż 1 mm o średnicy 28 mm. Rury miedziane, w porównaniu z rurami stalowymi, zajmują mniej miejsca oraz charakteryzują się mniejszą średnicą. Pozwala to także na efektywniejsze rozlokowanie ich w budynku. Do łączenia rur miedzianych wykorzystuje się kształtki wykonane z mosiądzu, uszczelniając połączenia pastą uszczelniającą lub taśmą teflonową (podobnie jak w przypadku rur stalowych). Rur miedzianych nie powinno się zakrywać, dlatego montaż podtynkowy nie jest wskazany. W przeciwieństwie do rur stalowych, rur miedzianych nie można montować na zewnątrz budynku.

VN:D [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos)
VN:D [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)