Tynki cementowo-wapienne – największe zalety i wady

W dzisiejszych czasach do wykonania profesjonalnej elewacji zdecydowanie najchętniej używa się gotowe tynki gipsowe, które są dostępne praktycznie w każdym profesjonalnym sklepie budowlanym. Doświadczeni inżynierowi budownictwa coraz chętniej powracają jednak do tradycyjnych metod, jakimi są popularne tynki cementowo-wapienne. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo jakie są największe zalety i wady trójwarstwowego tynku wapienno-cementowego i czy warto skorzystać z jego dobrodziejstwa.
Wysoka trwałość i niezawodność

Największą zaletą tynków cementowo wapiennych jest wysoka trwałość, która szacowana jest nawet do 100 lat. Tradycyjne tynki zawierają dużą ilość wapna, które jak powszechnie wiadomo charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na korozję. Wapno ma również niemal idealne właściwości przepuszczające, dzięki czemu doskonale radzi sobie nie tylko w branży budowniczej. To właśnie dzięki wapnu, nawet bardzo grube ściany są w stanie “oddychać”. Pracownicy narzekają na tynki cementowo-wapienne, ponieważ są one bardzo pracochłonne w wykonaniu i kłopotliwe, zwłaszcza jak weźmie się na przykład po uwagę nowoczesne tynki maszynowe.
Drogocenne właściwości wapna

Dzięki wapnu tynki stają się bardzo sprężyste i nabierają zdolności do odkształceń. Elewacje wapienne bardzo sprawnie pracują razem z murami i co najważniejsze nigdy nie tracą z nimi kontaktu. Jest to bardzo ważna cecha przede wszystkim w naszym kraju, gdzie jak powszechnie wiadomo bardzo często zmienia się wilgotność oraz temperatura otoczenia, które niestety może powodować kłopotliwe rozszerzenia oraz kurczenie się ścian.
Regeneracja ścian

Bardzo dużą zaletą tynków cementowo-wapiennych jest również unikalna zdolność do regeneracji mikropęknięć. Tej drogocennej cechy nie posiadają żadne inne zaprawy, które wykorzystuje się obecnie do wykonania wysokiej klasy elewacji. Mikropęknięcia powstają najczęściej w wyniku naturalnego odkształcania brył budynków na przykład pod wpływem gwałtownych zmian temperatur. Trwałość tynków cementowo-wapiennych wynika właśnie ze zdolności do skurczania oraz rozszerzania się wapna. Wszelkie pęknięcia automatycznie się zamykają, co automatycznie oznacza, że nie wnika do nich woda i nie powoduje rozszerzania się szczelin.
Szare ściany

Jedyną wadą tynków cementowo-wapiennych, oprócz wspomnianej już powyżej pracochłonności, jest szarość ścian. Piasek, który wymieszany jest z wapnem i cementem, daje niestety różne odcienie szarości i co najgorsze barwienie tynku tego rodzaju jest bardzo trudne.

REKLAMA: tynki cementowo-wapienne Kraków, tynki gipsowe Kraków | http://www.inside-system.pl/

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)