Ranking kont oszczędnościowych na III kwartał

Zmieniająca się tendencje finansowe na polskim rynku bankowym sprawiają, że w okresie miesięcznym, kwartalnym albo półrocznym dochodzi do wielu zmian ofertowych związanych z ofertami banków. Zmiany nie omijają również kont bankowych, zarówno tych rozliczeniowych, jak i oszczędnościowych. Większość klientów nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że zakładając konto oszczędnościowe kilka dni później, mogło trafić na o wiele lepsze lub wręcz o wiele gorsze warunki.

W górę konta polskich banków

Biorąc pod uwagę dane wyłącznie z drugiego kwartału, a więc z kwietnia, maja i czerwca, najlepiej na tle wszystkich ofert wypadają te, które są przedstawiane przez polskie rodzime banki. Specjaliści nie są pewni, czy zaufanie klientów zdobywa polska marka czy atrakcyjność samej oferty, ale liczba podpisanych umów jasno stwierdza, że to właśnie rodzime banki zgarniają największą liczbę klientów.
Co ciekawe, ich oferty wcale nie okazywały się najlepsze na rynku pod względem oprocentowania – wyprzedzało ich kilka ofert zagranicznych banków, lecz mimo to Polacy woleli wybierać oferty nieco gorsze, ale za to z polskim kapitałem. Taka tendencja jasno pokazuje, że w świadomości klientów wciąż duże znaczenie ma mocna i stabilna marka banku, a niekoniecznie najlepsza i najatrakcyjniejsza opcja.

Stała tendencja Polaków

Mamy również skłonność do innych tendencji, bowiem jak pokazuje ranking kont oszczędnościowych, wciąż niechętnie chcemy zmieniać bank, aby otworzyć w nim taki rachunek. Najczęściej, jeśli konto rozliczeniowe posiadamy w banku A, to mimo iż bank B ma ofertę lepszą, na zmianę decyduje się zaledwie 12%! Polaków. Pozostałe 88% woli pozostać w swoim dotychczasowym banku i to w nim otworzyć rachunek oszczędnościowy, niż przenosić się do innej instytucji. Taką tendencję wykorzystują same banki, które paradoksalnie swoim stałym klientom oferują konta znacznie mniej atrakcyjne niż klientom, którzy dopiero zakładają tam swoje rachunki.

Coraz chętniej oszczędzamy

Specjalistów w dziedzinie finansów cieszy jednak fakt, że w Polsce coraz chętniej się oszczędza. Polacy zaczynają dostrzegać zalety kont tego typu i coraz więcej pieniędzy wpłacane jest na rachunki oszczędnościowe, zamiast na lokaty lub do funduszy inwestycyjnych. Najczęściej oszczędzającymi osobami są ludzie starsi – emeryci i renciści, ale drugie miejsce zajmuje tak zwana klasa średnia, czyli klienci z wyższym wykształceniem zamieszkujący duże miasta.

Więcej o kontach oszczędnościowych na konta-oszczednosciowe.blogspot.com

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)