Płyty główne jako szkielet komputera

Płyta główna to element komputera, na którym opiera się całość pozostałego sprzętu. O tym jaką wybrać płytę powinno zadecydować między innymi to jaki mamy budżet, jakie mamy potrzeby oraz czy mamy już część podzespołów.

Istnieje kilku najważniejszych producentów, którzy produkują płyty główne m.in. Asus, ASRock, Gigabyte, Intel i Msi.

Dobór odpowiedniej płyty głównej jest bardzo ważny. Od tego zależy szybkość współpracy pomiędzy poszczególnymi podzespołami komputera. Warto jest wybrać płytę główną, która pozwala na swobodne rozbudowanie komputera o dodatkowe podzespoły. Takie rozwiązanie pozwala nam dłużej cieszyć się jedną kartą.

Wybierając płytę należy zwracać uwagę na gniazdo procesora, tak aby można było bez problemu zamontować procesor. Dobrze jest mieć większą ilość miejsca na pamięć ram. Jeżeli chodzi o standardowe wyjścia to podstawą jest obsługa kilku wejść USB, ale także obsługa HDMI, sieci LAN, czy możliwość podpięcia większej liczby głośników – np. głośników 5.1.

Wymiana płyty głównej zbyt często może być problematyczna, dlatego warto jest dobrze przemyśleć tą decyzję. Jeżeli chodzi o cenę to rozpiętość jest dosyć duża. Bez problemy znajdziemy zarówno płytę główną za około 140 złotych jak również za ponad dziesięć raz więcej.

Dla osób, które nie potrzebują komputera do wykonywania zaawansowanej grafiki wystarczające może być wykorzystanie zintegrowanej karty graficznej znajdującej się na  płycie głównej. W przypadku gdy jednak mamy ochotę trochę pograć możemy wykorzystać możliwość niektórych płyt głównych, które pozwalają na podłączenie jednocześnie dwóch takich kart graficznych.

Płyty główne mimo, że stanowią praktycznie szkielet każdego komputera stacjonarnego, to jednak często są pomijane przez sklepy komputerowe w reklamach telewizyjnych i radiowych. Dlatego też nie warto jest wybierać od razu bez zastanowienia się produktów, o których nie mamy pełnej informacji, a które mogą zawierać niektóre elementy nie najlepszej jakości.

Płyty główne stale są rozwijane, dochodzą nowe wyjścia, które producenci starają się dołączać takie jak  USB 3.0, a potrzeby kart graficznych, procesorów i pamięci RAM również stale rosną.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)