Nowe przepisy dla lokatorów kamienic

Przemyśl to piękne miasto, którego zabudowa oparta jest na przepięknych kamienicach. Nieruchomości w Przemyślu są prawdziwą żyłą złota ze względu na swoją piękną wielowiekową historię. W większości polskich miast znajdują się stare kamienice. Są one w różnym stanie, ale przeważnie mamy do czynienia z kamienicami, które są po prostu fatalne. Każda z nich jest wielkim łakomym kąskiem dla deweloperów i inwestorów. Mimo tego, że sytuacja prawna jest dosyć skomplikowana a nakład pieniędzy jaki zostaje przeznaczony na remonty kamienicy jest bardzo duży, często są one kupowane i sprzedawane. Jest kilka przeszkód stojących na drodze inwestorów chcących daną kamienicę wyremontować i czerpać z niej zyski, ale główną z nich są lokatorzy. Właściciele kamienic są zdolni do wszystkiego, aby tylko ich z nich wygonić. Podjęte działania są czasami bardzo niehumanitarne, a wręcz kontrowersyjne. Postanowiono więc zmienić trochę przepisy i stanąć po stronie ludzi mieszkających w kamienicach. Teraz ich “czyściciele” nie będą już mieli tak bardzo wolnej ręki.

nieruchomości przemyśl

Co do tej pory robili czyściciele kamienic?

Bardzo często “czyściciele kamienic” zaczynali w budynku bardzo generalny remont, wykorzystując do tego różne bardzo uciążliwe i hałaśliwe sprzęty. Robili tak dlatego, bo chcieli wygonić wszystkich lokatorów, a przede wszystkim tych najbardziej opornych. Prąd, woda, gaz – te trzy podstawowe potrzebne do życia elementy natychmiast odcinano. Do dziś nie uważano tego za żadne przestępstwo, za żadne tego typu uczynki nie karano, dlatego właściciele kamienic stali się bardzo pewni siebie.
Nowa Ustawa:
7 stycznia 2016 roku weszły w życie przepisy, które w sposób bardzo prosty opisują co spotka każdego “czyściciela kamienic”, jeżeli nie przerwie tak nagannych zachowań. Kodeks karny, prawo budowlane, kodeks postępowanie w sprawie wykroczenia – każdy jeden został uzupełniony w te przepisy. Jakie zmiany wniosła ustawa? Przede wszystkim:
– właściciel kamienicy ma obowiązek przeprowadzić w ciągu 3 dni od otrzymania zgłoszenia kontroli, która wykaże czy w budynku są jakieś usterki techniczne, naruszenia uniemożliwiające spokojne i bezpieczne mieszkanie;
– Nadzór budowlany, który potwierdza wszelkie usterki może nakazać właścicielowi zrobienie remontu i doprowadzenie budynku do stanu poprzedniego. Musi to zostać wykonane natychmiast. Nieposłuszeństwo będzie karana wysoką grzywną, w wysokości od 2 tysięcy złotych i wyżej;
– Kara pozbawienia wolności na okres 3 lat. Więzienie jednak grozi “czyścicielowi”, który dopuścił się wobec jakiegokolwiek mieszkańca przemocy, nie ważne w jakiej postaci: groźby, zastraszania. Odcięcie gazu, wody i prądu, odcięcie mediów, zamurowywanie drzwi, zmienianie zamków. Każda z tych czynności podlega karze.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)