Nasiona chia, czyli skarbnica wartości odżywczych

Chyba większość z nas na słowa “zawiera najwięcej wapnia”, ma na myśli mleko. Otóż nie. Istnieją małe, niepozorne nasionka, które zawierają zdecydowanie więcej wapnia niż mleko, więcej kwasów omega-3 niż tłuste ryby morskie i bardzo dużo błonnika. Z racji tego, że w ostatnich latach rośnie popularność ekologicznego odżywiania. Nie tylko ze względu na promowanie zdrowego trybu życia przez gwiazdy. Wzrasta też świadomość ludzi odnośnie naturalnych produktów. Nie zaśmiecamy w ten sposób swojego organizmu nierzadko toksycznymi preparatami. Bio suplementy diety odnoszą coraz większe sukcesy. Ich sprzedaż wyprzedza sztucznie produkowane suplementy z niewielkimi wartościami.

Nasiona chia to nasionka wytwarzane przez szałwię hiszpańską. Ich właściwości odżywcze i prozdrowotne zawdzięczamy dużej ilości błonnika, kwasów Omega-3, białka, błonnika. W ich składzie znajdziemy również Magnez, Mangan, Fosfor, Żelazo, Wapń, Potas, witaminy z grupy B, a ponadto są niskokaloryczne.

DLA KOGO NASIONA CHIA?
Bio suplementy diety zawierają mnóstwo cennych mikroelementów, które wpływają na stan naszego zdrowia i pracę mózgu. Nasiona chia (http://hanoju-sklep.pl/pl/6-chia) polecane są na różnego typu dolegliwości. I tak na przykład suplement ten, zawierający przeciwutleniacze, pomaga chronić organizm przed mutacjami komórek, które są odpowiedzialne za powstawanie nowotworów, wspomaga w walce z nimi.

ogromne bogactwo wartosci odzywczych nasion chia

Zawarte w nasionkach szałwii hiszpańskiej kwasy omega-3, pozwalają utrzymywać nasze serce w dobrej kondycji, a co za tym idzie zapobiegają tworzeniu się złogów w światłach tętnic, nie dopuszczając do miażdżycy czy choroby wieńcowej.

Błonnik z nasion chia wpływa na poprawę stanu naszych jelit. Reguluje cykl wypróżnień, zapobiega zaparciom, więc zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia raka jelita grubego. Ten sam składnik pomaga diabetykom w walce z cukrzycą. Błonnik podnosi poziom dobrego cholesterolu, a obniża poziom złego. Dodatkowo normalizują odporność na insulinę.

Nasiona, o których mowa zawierają mnóstwo wapnia. Wprowadzenie tego suplementu do swojej diety pomoże chronić kości przed osteoporozą, wzmocni je i pomoże utrzymać w dobrym stanie. Wapń wpływa również na mocne zęby, dlatego też jest niezbędny w codziennej diecie.

Bogactwo składników zawartych w nasionkach wpływa nie tylko na nasze ciało, ale tez na umysł. Dzięki zawartości kwasów Omega-3 poprawia się nasza pamięć, zdolność koncentracji, a także… humor. Nasiona chia uspokajają, a nawet wspomagają walkę z depresją.

BIO SUPLEMENTY DIETY NOWĄ BRONIĄ PRZY CHOROBACH CYWILIZACYJNYCH
Nasiona chia od niedawna stosowane, pomagają w walce z nowotworami, depresją, nadciśnieniem czy chorobami serca. Są łatwe do zastosowania w kuchni, ponieważ stosuje się je jako dodatek do sałatek, wypieków, musli, czy jogurtów. Wytwarzany jest z nich olej, który z powodzeniem można stosować do sałatek. Nie należy jednak poddawać go obróbce termicznej, gdyż traci swoje cenne właściwości.

Podsumowując – nasiona chia jako bio suplement diety to świetna i zdrowa alternatywa dla wytwarzanych sztucznie suplementów. Rośliny bowiem posiadają swoiste właściwości nie do wiernego skopiowania w świecie przemysłu farmaceutycznego. Korzystajmy zatem z ich dobrodziejstw.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)