Krótki przegląd czapek

Z pozoru, przeznaczenie czapek jest oczywiste. Niektóre z nich tworzą barierę przed chłodem, a inne chronią oczy przed szkodliwymi i uciążliwymi promieniami słonecznymi. Jednakże, to nie jedyne przyczyny, dla których dzisiaj ubiera się czapki. Wiele z nich jest po prostu bardzo modnych. Wydaje się, że czapki od zawsze pełnią również funkcję dekoracyjną.

Modna czapka z daszkiem

Od dziesięcioleci za modny i niezwykle elegancki uważa się kaszkiet. Jest on niczym innym jak specyficzną czapką z daszkiem. Jest to z pozoru zwyczajna, zupełnie nierzucająca się w oczy czapka, która jednak nadaje szyku.

Interesująca jest historia tej czapki, gdyż nie zawsze był to elegancki element garderoby dla zwykłych ludzi. Kiedy zaczęto używać kaszkietu, robili to jedynie wojskowi.

Inną modną czapką z daszkiem, która ma bogatą historię jest z całą pewnością gawroszka. Generalnie, niewiele różni się ona od omawianego powyżej kaszkietu. Jedyna różnica dotyczy tak naprawdę rozmiaru daszku, który w tym przypadku jest odrobinę większy.

Ewolucja czapek z daszkiem

Rzecz jasna, zarówno kaszkiet, gawroszka, jak i niektóre inne rodzaje czapek z długą historią są dzisiaj używane. Niemniej jednak, istnieje również wiele czapek, które są noszone od dosyć niedawna.

Za jedną z nowocześniejszych, choć również liczącą kilkadziesiąt lat czapkę uznać należy z pewnością tak zwaną bejsbolówkę. Nazwa ta pochodzi od pierwszego przeznaczenia tego rodzaju czapki. Jak łatwo się domyślić, bejsbolówki były, a tak naprawdę do dzisiaj są atrybutami bejsbolistów. Świetnie sprawdzają się podczas meczów i treningów w słoneczne dni, gdy promienie uniemożliwiają dostrzeżenie piłeczki.

Daszki to nie wszystko

Oczywiście, rodzaje czapek, które to posiadają mniejsze bądź większe daszki, to nie wszystko. W obiegu jest też mnóstwo czapek nieposiadających daszków. Jedną z nich jest furażerka. Jest to czapka, która generalnie ma swoje konkretne przeznaczenie. Noszą ją kobiety należące do wojska. Popularne są przede wszystkim w służbie lotniczej. Niemniej jednak, niektóre odmiany furażerek są również czapkami codziennymi, sprawdzającymi się w komplecie z elegancką kreacją.

Ponadto, nie można także zapominać o najzwyklejszych czapkach na uszy. Są to zimowe nakrycia głowy, służące przede wszystkim ochronie w zimne dni. Często jednak czapki tego typu, ażeby wyglądały atrakcyjniej, wyposażane są w dodatki. Mogą to być hafty, napisy, czy też pompony. Wydaje się, że zwłaszcza pompony są dzisiaj szczególnie popularne, przede wszystkim wśród kobiet.

Więcej informacji o rodzajach czapek znajdziecie na tym blogu.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)