Kiedy lokata jest lepsza od konta oszczędnościowego

Oszczędzanie to świetne rozwiązanie, które pozwala zatroszczyć się o budżet domowy, a także zgromadzić pieniądze na wypadek różnych nieprzewidzianych sytuacji. Po zgromadzeniu większej sumy pojawia się jednak pytanie w jaki sposób najlepiej zagospodarować pieniądze.

Do najpopularniejszych rozwiązań należą konta oszczędnościowe, które różnią się od zwykłych rachunków bankowych głównie tym, że oferują odsetki od wpłacanych pieniędzy. Oprocentowanie na takim koncie wynosi kilka procent i jest na pewno jednym z powodów, które przekonuje wiele osób do wyboru tego rozwiązania. Kotna oszczędnościowe są pod wieloma względami bardzo wygodne, ponieważ pozwalają na bardzo dużą swobodę Zabezpieczony kredyt hipotecznydysponowania zgromadzonymi środkami.

A może jednak lokata?

Osób, które zgromadziły większe oszczędności mogą zastanawiać się nad alternatywą, jaką jest lokata bankowa. Oczywiście nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które z tych rozwiązań jest lepsze. Zależy to przede wszystkim od indywidualnych oczekiwań. Na pewno lokata bankowa będzie korzystna dla osób, które zgromadziły większy kapitał i mogą sobie pozwolić, żeby na jakiś czas powierzyć jego część bankowi. Trzeba liczyć się z tym, że korzystanie z takiej formy inwestowania często znacznie ogranicza możliwość samodzielnego zarządzania posiadanymi środkami, jednocześnie lokaty bankowe mają zazwyczaj znacznie wyższe oprocentowanie niż konta oszczędnościowe.

Kiedy lepiej pozostać przy koncie?

Konto oszczędnościowe to na pewno dobry produkt, który warto wykorzystać do bieżącego oszczędzania. Możliwość swobodnego wpłacania, ale także wypłacania pieniędzy, to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób gromadzących oszczędności, na przykład na jakiś konkretny, niezbyt oddalony w czasie cel. Na pewno w przypadku większych sum odkładanych na dłuższy okres lokata bankowa możne okazać się bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem. Nic nie stoi także na przeszkodzie, żeby korzystać z obu form jednocześnie, na co decyduje się bardzo wiele osób.

Często na oszczednoscionline.pl można spotkać się z różnymi promocyjnymi ofertami dotyczącymi lokat bankowych, które oferują wysokie oprocentowanie. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, ponieważ pomimo różnych ograniczeń, z którymi jest związane, pozwala na osiągnięcie stosunkowo wysokiego zysku.

W obu przypadkach – konta oszczędnościowego oraz lokaty bankowej, trzeba liczyć się z różnymi ukrytymi kosztami, które mogą być związane na przykład ze swobodnym dokonywaniem wypłat lub koniecznością założenia i prowadzenia zwykłego rachunku rozliczeniowego w danym banku.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)