Jak stworzyć przytulny ogród na balkonie?

ogród na balkonie

Mieszkasz w bloku, ale czasem marzy Ci się relaks w ogrodzie? Możesz stworzyć przytulny ogród na własnym balkonie. Kontakt z roślinami pomaga się odprężyć, a przesadzanie, podlewanie i pielęgnowanie kwiatów może skutecznie cię odstresować po ciężkim tygodniu w pracy. Od czego zacząć?

Znajdź w swojej okolicy sprawdzony sklep z roślinami. Poczytaj opinie w internecie, porozmawiaj ze znajomymi. Uważaj na rośliny z supermarketu. Na ogół są podlewane sztucznymi nawozami, które sprawiają, że kwiaty wyglądają pięknie w dniu zakupu, ale po tygodniu stracą kolor i nie będą już stanowić ładnej ozdoby. Może zaraz pod miastem znajdziesz przyjazny sklep ogrodniczy albo spotkasz dobrych wystawców na targach?

Zastanów się też, jakie rośliny będą czuły się dobrze na Twoim balkonie. Bardzo ważna dla kwiatów jest odpowiednia ekspozycja na słońce. Jeśli twój balkon jest skierowany na północ, może okazać się, że jest na nim za mało światła. Nie poddawaj się. W dzisiejszych czasach możesz spokojnie zakupić sztuczne oświetlenie roślin (zobacz na przykład na: www.flora-fauna.pl/pol_m_Oswietlenie-roslin-161.html). Niektóre z rodzajów oświetlenia mogą nawet wykorzystywać energię słoneczną. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze i będziesz mieć świadomość, że Twój ogród jest ekologiczny.

Postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o gatunkach roślin, które kupujesz. Najlepiej poszukaj w internecie informacji o kwiatach, które Ci się podobają, a potem porozmawiaj o nich ze sprzedawcą. W dobrym sklepie na pewno polecą Ci odpowiednie nawozy do roślin, które pomogą Ci utrzymać piękne kwiaty. Ważne jest, aby nawozy nie były szkodliwe dla otoczenia. Jeśli planujesz posadzić na balkonie zioła lub pomidorki, które będzie jeść później Twoja rodzina, zadbaj o to, aby nawozy były w stu procentach ekologiczne i bezpieczne.

Wykorzystaj jak najwięcej przestrzeni swojego balkonu. Bardzo dobrze sprawdzają się donice zawieszane na balustradzie. To pozwala oszczędzić miejsce, a jednocześnie daje roślinom maksymalnie dużo światła. Pelargonie i inne kwiaty płożące możesz powiesić pod sufitem. Będą pięknie się prezentować w porze kwitnienia. Na ścianach zamontuj specjalne półki, które pozwolą ci umieścić jak najwięcej kwiatów w pionie.

Pomyśl też o kącie dla sobie. W sklepach znajdziesz mnóstwo małych stolików i składanych krzeseł, które zmieszczą się nawet na mikroskopijnych balkonach. Stwórz w swoim mieszkaniu mały tajemniczy ogród, w którym odprężysz się z filiżanką kawy i dobrą książką.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)