Jak przygotować się do oszczędzania pieniędzy?

Ograniczanie domowego budżetu, cięcia finansowe i szeroko rozumiane odkładanie każdego grosza na późniejszy termin kojarzy się ze skąpstwem lub obciachem. Warto mieć jednak na uwadze, że przez oszczędzanie powinniśmy rozumieć raczej racjonalne zarządzanie gotówką niż typowe rezygnowanie ze wszystkich możliwych oszczędności.

oszczędzanie pieniędzy przez PolakówCięcia w kosztach utrzymania to doskonały sposób na zbudowanie odpowiedniego funduszu bezpieczeństwa, który ma zapewnić nam utrzymanie w razie nieprzewidzianego wydatku, nagłej potrzeby.

Motywacja u podstaw oszczędzania

Osiągnięcie sukcesu w oszczędzaniu finansów oznacza dotarcie do celu – rozumiemy przez to dotarcie do wcześniej ustalonej kwoty, która nas satysfakcjonuje. Przed rozpoczęciem całego procesu nauki gospodarowania pieniędzmi warto zadać sobie kilka podstawowych pytań – w jakim celu, po co i do kiedy chcę oszczędzać.

  • Czytaj też: Ile może zarobić student?

Bez celu oszczędzanie jest pozbawione sensu

Trudno nie zgodzić się, że nauka zarządzania domowym portfelem nie przychodzi łatwo. Stąd też warto odpowiednio się do tego przygotować i postawić sobie określony cel – np. zabezpieczenie przyszłości swoich dzieci, zapewnienie sobie godnego dodatku do wypłaty emerytury przez ZUS lub jakiś mniej bliski czy dalszy plan jakim może być chociażby zakup samochodu. W tym miejscu musimy zaznaczyć, że do tego niezbędne będzie pozbycie się wszystkich kredytów, pożyczek – inaczej trudno będzie kalkulować koszty i rozdzielać kapitał między dwa źródła (sprawa wygląda inaczej jeśli Twoim jedynym zadaniem będzie oszczędzanie na spłatę zobowiązania bankowego).

Fundamenty, które trudno pominąć

Oszczędzanie to w zasadzie praktyka, dlatego warto jak najszybciej przejść od strony teoretycznej do praktycznej. Główną zasadą jest utrzymanie dodatniego bilansu finansowego, a tym samym możliwość odkładania części kapitału zgromadzonego z dochodów z pracy. Do tego warto rozpisać swoje koszty, sporządzić listę głównych segmentów na jakie wydajemy pieniądze i szczegółowo pilnować rachunków. To sposób, dzięki któremu w dłuższej perspektywie możemy dowiedzieć jak w naszym portfelu wyglądają tzw. ukryte koszty i jak można się ich pozbyć.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)