Jak nauczyć się angielskiego raz a dobrze?

Wielu osobom nauka języka obcego sprawia mnóstwo problemów. Choć w większości szkół od lat prowadzone są zajęcia z angielskiego, mało kto wynosi z nich praktyczne umiejętności. Tymczasem sprawne posługiwanie się językiem angielskim jest wymagana dzisiaj przez większą część pracodawców. Język angielski stał się językiem uniwersalnym, powszechnie używanym i pozwalającym na porozumiewanie się na niemal całym świecie. Dlatego też szkoły języków obcych przeżywają prawdziwe oblężenie.

Zgłaszają się do nich osoby w różnym wieku i niemal wszystkie oczekują szybkiej i skutecznej metody nauki – opanowanie języka wymaga jednak czasu, a przede wszystkim ogromnej pracy samodzielnej ucznia. Samo uczęszczanie na kurs niestety nie wystarcza do tego, by nauczyć się języka, jednak jest niezbędnym elementem procesu nauki. Zaletą kursów jest ich różnorodność, pozwalająca dostosować program nauczania do indywidualnych potrzeb poszczególnych uczestników. Szkoły oferują kursy o różnym poziomie zaawansowania, ale również o konkretnym profilu lub tematyce. Coraz częściej można spotkać zajęcia przeznaczone dla wybranych grup zawodowych np. dla lekarzy czy dla osób wyjeżdżających do pracy do Wielkiej Brytanii lub Irlandii.

5838526247_5228688ffb_b

Osoby chętne do nauki mają także ogromny wybór pod względem metod nauczania – można spotkać kursy języka angielskiego stosujące np. metodę Callana czy Colina Rose. Większość szkół oferuje także kursy przygotowujące uczestników do różnych egzaminów z języka np. do matury lub dla osób chcących uzyskać certyfikat językowy. Oprócz aktywnego uczestnictwa w kursie, warto poświęcać jak najwięcej czasu na samodzielną naukę w domu. Systematyczna nauka słówek oraz wykonywanie ćwiczeń gramatycznych może być jednak niewystarczające. Warto słuchać audiobooków po angielsku lub czytać prasę i książki w tym języku, zaś filmy oglądać w wersji oryginalnej. Jest to połączenie przyjemności z nauką, dzięki której można osłuchać się języka, poznać najczęściej używane w mowie potocznej zwroty, nauczyć się akcentu itp.

W przyswojeniu słówek bardzo pomocne są fiszki – zarówno te w wersji papierowej, jak i w formie programu komputerowego. Taka intensywna i systematyczna nauka w domu z pewnością szybko przyniesie efekty. Ważne jest także wykorzystanie tego, co przekazywane jest podczas zajęć w szkole oferującej kursy językowe. W przypadku jakichkolwiek niejasności dotyczących gramatyki należy bezwzględnie domagać się od nauczyciela wyjaśnienia, by nie robić sobie zaległości.

5981738040_7cf1540a93_b

 

Warto także aktywnie uczestniczyć we wszelkich ćwiczeniach – a przede wszystkim w tych polegających na wypowiadaniu się w języku obcym. W tym przypadku wyjątkowo cenne są oczywiście zajęcia z native speakerem, które tak naprawdę oferowane są wyłącznie przez językowe szkoły, co stawia je na szczycie listy najlepszych miejsc do nauki języka obcego.

Wybierając szkołę i rodzaj kursu, należy zwrócić szczególną uwagę na liczbę uczniów w grupach oraz na liczbę zajęć z native speakerem, gdyż te parametry bardzo wpływają na skuteczność zajęć.

 

źródło: http://axonsystem.edu.pl/kursy-jezykowe/

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)