Elektryka w budownictwie

Kiedy zbliża się czas ponurych, zimowych miesięcy, większość ludzi przenosi swoją aktywność w domowe zacisze. Gdy za oknem hula wiatr i prószy śnieg przyjemnie jest zasiąść z książką w miękkim fotelu albo spędzić czas z bliskimi na oglądaniu klasyki kina na dvd. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, łatwe do zaobserwowania w czasie zimy, są jednak często odpowiedzialne za awarie linii energetycznej. Brak prądu uniemożliwia korzystanie z dostępnych w domu atrakcji, nie mówiąc już o tym, że wyklucza też wszystkie zwyczajne domowe czynności.


Bez energii elektrycznej nie będzie działała lodówka, pralka ani kuchenka elektryczna. Podczas zimowych miesięcy, gdy dzień jest krótki a Słońce dostarcza mało światła, wszelkie awarie prądu są szczególnie przykre. Mieszkańcy bloków lub kamienic nie mogą wiele zrobić, aby im zaradzić. Tempo naprawy zerwanej trakcji będzie zależało od szybkości interwencji zarządcy wspólnoty mieszkaniowej oraz od sprawności elektryków. Właściciele domów wolnostojących mogą zabezpieczyć się przed ewentualnymi przerwami w dostawie prądu. Planując układ pomieszczeń w budynku warto w części piwnicznej zostawić miejsce na niewielki transformator, który w razie konieczności uchroni dom przed pogrążeniem się w ciemnościach. Coraz większą popularnością cieszą się również alternatywne źródła energii. Umieszczenie na dachu paneli słonecznych jest wprawdzie dość kosztownym rozwiązaniem, ale pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd w przyszłości. Uniezależnia też mieszkańców domu od dostaw energii z miejskiej trakcji. Wielkim plusem jest również to, że energia słoneczna należy do źródeł energii odnawialnej i jest w 100% nieszkodliwa dla środowiska naturalnego.

Przy montażu paneli przyda się pomoc specjalistów, gdyż moda na alternatywne źródła energii panuje od niedawna i na prawidłowej instalacji oraz działaniu tego typu urządzeń zna się jeszcze niewiele osób. Innymi pomysłami dotyczącymi odnawialnych źródeł energii są przydomowe elektrownie wiatrowe lub wodne. Prąd uzyskany dzięki nim jest równie wydajny i tani jak ten pochodzenia słonecznego, ale aby te niewielkie elektrownie działały, dom musi być postawiony w specyficznym miejscu. Albo w strefie silnych wiatrów, więc na terenie równinnym, albo w pobliżu rzeki o silnym nurcie, który napędzałby turbiny elektrowni wodnej.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 7.5/10 (11 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)