Definicja rachunkowości oraz dodatkowe informacje

Rachunkowość to jedna z podstawowych dziedzin wiedzy i nauki, która jest obecnie niezbędna przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Osoba zakładająca działalność gospodarczą zobowiązana jest prowadzić samodzielnie bądź za pośrednictwem biura rachunkowego, rachunkowości oraz księgowości w swojej firmie. Nie prowadzenie takich dokumentacji może doprowadzić do poważnych kłopotów z prawem oraz kar nałożonych przez lokalny urząd skarbowy.

Każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą zobowiązana jest do odprowadzania podatków do urzędu skarbowego, a w szczególności podatku VAT, jak również do składania w odpowiednim urzędzie skarbowym rocznych zeznań podatkowych, zwanych potocznie PiTami. Gdybyśmy chcieli ująć rachunkowość w fachową definicję naukową, moglibyśmy powiedzieć iż jest to system całej ewidencji gospodarczej, przedstawionej za pomocą raportów i rozliczeń finansowych, na podstawie których można jasno określić aktywa i pasywa danego przedsiębiorstwa.

W Polsce obowiązek stosowania zasad o rachunkowości i księgowości w firmach został wprowadzony w 1993 roku, oraz znowelizowany w 2004 roku po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Dzięki tym zasadom o rachunkowości, wszelkie polskie rozwiązania w zakresie rachunkowości i księgowości firm jest dopasowane do narodowych standardów rachunkowych.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)