Czy karta kredytowa się opłaca i czy może nas uratować…

Finansiści zgodnie przyznają, że wchodzimy w wiek transakcji bezgotówkowych. Warto w porę się przygotować i wyjść przyszłości naprzeciw.

Z czym to się je?

Karta kredytowa to karta płatnicza z określonym przez bank limitem kredytowym, uzgodnionym wcześniej z klientem. Posługiwanie się nią to wygodna alternatywa dla wszelkiego rodzaju pożyczek, ponieważ dostarcza nam pieniędzy wtedy, gdy ich potrzebujemy. Samą pożyczkę możemy spłacać w elastyczny sposób – od razu w całości, albo w ustalonych z bankiem ratach.

Ile nas to kosztuje?

Według obiegowej opinii – bardzo dużo. Jednak ostatnie badania rynku wykazują, że samo posiadanie karty kosztuje coraz mniej, a w większości przypadków zupełnie nic. Same opłaty są rozliczane w formie miesięcznej i wynoszą od 8 do 20 zł. Jednak większość banków zwalnia z tej opłaty, jeśli korzystamy z karty regularnie.

Innym przypadkiem są opłaty, wynikające z niewłaściwego używania karty. Wiele osób korzysta z niej, aby wypłacać pieniądze z bankomatów. Musimy się wtedy liczyć ze sporą prowizją. Do tego służą karty debetowe, wydawane przy założeniu konta. Trzeba pamiętać, że karta kredytowa służy tylko i wyłącznie do transakcji bezgotówkowych.

Co z “ogromnymi” odsetkami?

Kredyty na karcie są drogie, tego nie da się ukryć. W większości przypadków oprocentowanie wynosi 4-krotność stopy lombardowej NBP, czyli w praktyce ok. 10 %. W przypadku tradycyjnego kredytu bankowego oprocentowanie waha się pomiędzy 5-8 % w skali roku.

Sytuacja zmienia się, jeśli spłacamy kredyt z karty na bieżąco, aby nie przekroczyć okresu bezodsetkowego. Dlatego jest to rozwiązanie dla osób rozsądnie zarządzającymi swoimi finansami. Jeśli postępujemy wobec swojego banku fair i regularnie spłacamy zobowiązania (które sami wcześniej z bankiem ustalamy), to karta kredytowa pozwala nam wziąć praktycznie całkowicie darmową pożyczkę.

“To idealna alternatywa dla osób, które chcą uniknąć wszelkich “chwilówek” z ogromnym oprocentowaniem.” – tłumaczy redaktor naczelny serwisu banki24, Karol Bankowy.

Jak dostać kartę kredytową?

Aby otrzymać kartę kredytową należy spełnić pewne warunki, podobne do tych, branych pod uwagę przy tradycyjnym kredycie. Wymagania te różnią się w zależności od banków, jednak najważniejsze jest to, abyśmy posiadali stały dochód. Im większe zarobki, tym większy limit kredytu, który możemy zaciągnąć na karcie. Problem z pozyskaniem karty możemy mieć, jeśli zalegaliśmy ze spłacaniem dotychczasowych zobowiązań Si informacja o tym znajduje się w BIK.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 9.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)