Co należy wiedzieć o transporcie zwłok z zagranicy?

Po śmierci, najbliżsi denata chcą zwykle pogrążyć się w żałobie. Nie mogą jednak zrobić tego od razu, jeśli zwłoki znajdują się w innym kraju. Ażeby pochować je w Polsce, trzeba je najpierw przetransportować.

Kto organizuje transport zwłok z zagranicy?

Teoretycznie, krewni zmarłego mogą całkowicie samodzielnie, bez niczyjej pomocy przewieźć ciało z obcego kraju do Polski. W praktyce jednak nikt tak nie robi, gdyż jest to bardzo trudne do zrealizowania. W rzeczywistości, przewóz zwłok z zagranicy to zadanie dla zakładu pogrzebowego. To właśnie zakładowi krewni zlecają transport, a później uiszczają za to odpowiednie opłaty. Warto zauważyć, że do zlecenia transportu zwłok nie mają prawa znajomi ani przyjaciele, lecz tylko krewni.

transport zwłok z zagranicy

Ile to kosztuje?

Niewątpliwie, transport zwłok z zagranicy do najtańszych usług nie należy. Całe szczęście wiele osób posiada ubezpieczenie, które obejmuje również przewóz zwłok z zagranicy. W przypadku takich osób, ich krewni w razie zgonu nie są zmuszeni do ponoszenia wysokich kosztów transportu, gdyż przynajmniej częściowo odciąża ich ubezpieczyciel.

Jeśli jednak chodzi o pełne koszty transportu zwłok z zagranicy, zależą od tego jak daleko od Polski znajduje się ciało. Rzecz jasna, najdrożej kosztuje przewóz zwłok z krajów położonych za oceanem. Poza tym, w przypadku innego kontynentu w grę wchodzą również innego rodzaju dodatkowe opłaty związane z odmiennym systemem prawnym. Na terenie Unii Europejskiej koszty przewozu zwłok są podobne w większości krajów, Stąd też, jedynymi czynnikami decydującymi o tym, ile trzeba zapłacić, są przeważnie odległość oraz forma transportu

Jeśli mowa o krajach europejskich, najdrożej wychodzi transport zwłok do Polski z takich krajów jak Islandia, Hiszpania, czy też Irlandia. W przypadku Hiszpanii koszty są wysokie oczywiście z powodu dużej odległości. Jeśli chodzi o Irlandię, czy Islandię chodzi również o konieczność przewiezienia zwłok przez morze.

Niezbędne formalności

Jak już kilkukrotnie wspomniano, transport zwłok z zagranicy nie jest możliwy, jeśli nie załatwi się niezbędnych formalności. Przede wszystkim chodzi o różnego typu zgody i zaświadczenia. Między innymi, potrzebne są zgody z Polski na dostarczenie zwłok oraz na ich przewóz przez kraj. Ponadto, odpowiednie instytucje z zagranicy powinny wystawić między innymi akt zgonu oraz zgodę na przewóz zwłok przez teren danego kraju. Nie ma więc wątpliwości, że transport zwłok z zagranicy jest nie tylko kosztowny, lecz również wymaga wiele czasu.

Zobacz więcej: http://www.epitafium-przewozy.pl/

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)