Alternatywne sposoby na pranie

Pranie ubrań to jedna z tych czynności, które wykonuje się w każdym domu. Niemniej jednak, każdy z nas ma inne sposoby na to, by elementy jego odzieży pozostawały czyste, pachnące, a niejednokrotnie także miękkie w dotyku. Żeby uzyskać taki efekt, najczęściej stosuje się proszki i płyny do prania. Część z nich pełni nie tylko funkcje czyszczące, ale również zmiękczające. Na rynku występują także płyny do płukania nadającego wyjątkowego zapachu, który utrzymuje się na ubraniach przez długi czas. Dla wielu ludzi problemem jest jednak fakt, że większość tych środków to substancje chemiczne powodujące uczulenia i podrażnienia. Dlatego warto poznać orzechy piorące.

pranie

Nie tylko jako suplementy diety

Naturalne owoce drzewa rosnącego w Indiach i Nepalu umożliwiają perfekcyjne czyszczenie, dobrze się pieniąc i przenikając głęboko w strukturę materiału, pozbawiając go zabrudzeń i nadając mu miękkości. Pozostają przy tym całkowicie antyalergiczne. Zbliżone właściwości mają kule piorące, których działanie opiera się na reakcjach fizyczno-chemicznych. One także doskonale piorą, zmiękczając i zapobiegając elektryzowaniu się tkaniny. Przy okazji, nie powodują żadnych podrażnień skóry i nie uczulają.

Orzechy piorące

Na naszym rynku do sprzedaży trafiły indyjskie orzechy piorące – to doskonałe rozwiązanie dla osób chorych i zwolenników ekologicznego życia, którzy nie lubią szkodliwych środków czyszczących.
Orzechy do prania nazywane cudownymi orzechami przybyły do nas z Nepalu. Są owocami drzewa Sapindus Mukorossi (orzechowiec mydlany). W czasie pozyskiwania uzyskują brązową barwę i robią się lepkie. Po zbiorach są zdejmowany osłonki, pozbywa się rdzenia i osuszane. Orzechy piorące używane są przy produkcji proszków piorących i mydełek i środków czyszczących. Nie posiadają zapachu, nie uczulają i ekologiczne.

Łupina orzecha zawiera saponinę (ok. piętnaście proc.), czyli ekologiczny środek piorący. Dzięki temu tkaniny koszulek nie ulegają zniszczeniu, a barwy nie blakną. Do naturalnego prania należy przygotować sześć roztwartych łupin, które wkłada do małego woreczka, zawiązuje na supeł i umieszcza w pralce wspólnie z brudną bielizną. Taka ilość orzechów wystarcza zwykle na trzy. Z kolei do prania ręcznego wystarczy 4-5 zmielonych osłonek orzechów, które trzeba gotować we wrzącej wodzie przez ok. piętnaście minut. Po ostygnięciu wody, można prać z wykorzystaniem preparatu do prania w ręku.

Orzeszki można stosować ponadto do przygotowania zdrowego szamponu, mydła, czy środka czyszczącego. Szampon z orzechów działa na włosy równie dobrze co olejek kokosowy. Wystarczy ok. 8 skorup orzecha parzyć w pół litra wody przez 5-10. Napar powinno się odcedzić i wlać do naczynia, w którym będzie utrzymywany.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)